Správně zvolené vytápění průmyslových hal šetří peníze i planetu

„Průmysl tvoří 38 % našeho hospodářství. Lidé se zaměřují na znečištění ovzduší auty, o špatném vytápění ale už nikdo nemluví,“ říká Michal Škvařil. V oboru se pohybuje více než 14 let a dnes s vlastní firmou 4heat dodává do hal řešení přímo na míru. V čem může podle něj změna vytápění pomoci?

Následující rozhovor byl uveřejněn 5. října 2020 na internetovém zpravodajském portále Hospodářských novin iHned.cz. Přinášíme jeho originální přepis.

Industriální budovy zabírají v České republice okolo 8 000 000 m². Je na čase začít nad vytápěním těchto objektů více přemýšlet? 

Na 100 %. Podle odhadů přibude každý rok 400 000 m² hal, logistických center a skladů. Průmysl tvoří 38 % našeho hospodářství. Lidé se zaměřují na znečištění ovzduší auty, o špatném vytápění haly ale už nikdo nemluví.

Kam by mělo podle vás vytápění velkých objektů směřovat?

Jára Cimrman řekl, že budoucnost patří aluminiu. Já si ale myslím, že budoucnost patří správně zvolenému vytápění. To je obzvláště v průmyslových halách naprosto stěžejní. Každý prostor má svá specifika. Stejně tak existuje mnoho druhů topných zařízení. Správný dodavatel by neměl být jen prodavač, ale především partner, který vybere to nejlepší řešení na míru. 

Když se řekne vytápění, vybaví si mnoho z nás plyn. Odpovídají plynové ohřívače současným ekologickým a ekonomickým standardům?

Doba jde rychle dopředu a s ní přichází i nové technologie. Majitelé průmyslových objektů si musí uvědomit, že laciné topné systémy zvyšují náklady na servis i spotřebu plynu. Snažíme se přinášet osvětu a zdůrazňovat, že je důležité přemýšlet dlouhodobě. Ale rozhodně tu progres je. Z plynových ohřívačů vzduchu bych například vyzdvihl zařízení AERMAX® KONDENSA, které splňuje normu Ekodesign 2021. Je plně vybaveno digitálním řízením výkonu a autodiagnostikou, nabízí rozsah pracovního tepelného výkonu 4,9 – 97,1 kW a už za 3 roky jen na úsporách plynu setřete rozdíl s nejlevnějším topidlem na trhu. 

 

Máte zkušenosti i se sálavým vytápěním?

Ano, i to stojí rozhodně za zmínku. Infrazářič je složený z trubic a odrazivých reflektorů zavěšených pod stropem. Infračervené paprsky ohřívají prostor ekologicky a bez víření vzduchu. V naší nabídce najdete například infrazářiče Inframax EUCERK, které vytápějí haly od Normandie po Aljašku. Díky modulovanému výkonu je možné dosáhnout na nejnižší spotřebu plynu ve své třídě a úsporu nákladů až o 70 %.

Ekonomická stránka je tedy jasná, a co ekologie?

Přál bych si, aby byla pro dodavatele topných těles důležitější. My se snažíme brát naši planetu vážně. Obě zmíněná topná tělesa jsou na 10 % povolených limitů. A máme také eso v rukávu – nejúspornější tepelné čerpadlo vzduch-vzduch na trhu SAX Air. To umí topit i chladit, a to vše při zachování špičkových parametrů koeficientu výkonu. Máme spočítáno, že reálná návratnost tohoto systému je 5 let.

Všichni víme, že to není jen o technice, ale často hrají velkou roli také zaměstnanci. Máte stanovené hodnoty, na kterých si jako firma zakládáte?

To podstatné je, abychom dokázali pokrýt všechny potřeby zákazníka a rozuměli dokonale tomu, co děláme. Nejsme firma o jednom člověku. Jsme tým, který je sehraný jako orchestr. Na prvním místě je pro nás prozákaznický přístup a odbornost. Razíme heslo, že když se chce, všechno jde. A příkladem jsou i naši kolegové s hendikepem, kteří nám každý den ukazují, že nic není nemožné. Společně jsme vybudovali firmu 4heat, která se postará o vše od návrhu až po realizaci.   

konzultace a zpracování návrhu zdarma

mám zájem
Copyright 2024 - 4heat s.r.o. | Otevřít nastavení preferencí cookies.
Vyrobil UNIFER UNIFER